Přihlášení

NOVÉ

Vážení rodiče, dnes jsem po dětech poslala závazné přihlášky na švp, prosím o jejich případné potvrzení do tohoto pátku, musím udat konečný počet zájemců. Dále jsem již zjistila ceny nejbližších výletů a akcí, také jsem poslala seznam po dětech, můžete je začít také posílat. 

Děkuji, HŠ

 

MATEMATIKA - pravidelně každý pátek budeme mít geometrii. Prosím o to, aby děti nosily pravítka (1 dlouhé a 1 trojúhelník s ryskou), kružítko a ořezané tužky. V penále mají mít rovněž lepidlo a nůžky, které občas také použijeme i v geometrii.

SEZNAM POMŮCEK NA VV

 • vodové barvy - anilinky
 • temperové barvy
 • paletu
 • štětce kulaté i ploché - větší i menší velikosti
 • kelímek na vodu
 • hadřík
 • podložka na lavici (stačí rozstříhnutá igelitka nebo igel.ubrus)
 • halena, zástěra nebo staré triko
 • pastelky 
 • fixy
 • voskovky
 • nůžky 
 • lepidlo v tyčince KORES nebo HERKULES

  Dále budou děti potřebovat:
 • kvalitní kružítko (ráda se rozpadávají, věnujte proto prosím jejich výběru větší pozornost)
 • pravítko (cca 30 cm) a trojúhelník s ryskou
 • tužka na rýsování č.3, na kreslení č.1 a 2
 • ořezávátko
 • guma
 • pero
 • obaly na sešity - zakoupíte až po jejich obdržení

 

PLÁNOVANÉ AKCE V PRŮBĚHU ROKU

ZÁŘÍ

27.9. výlet Staré Hrady (cena cca 340,- Kč)

ŘÍJEN

1.10. Anglické představení v polydomě The Alien Grammar Show  (85,- Kč)

3.10. Divadlo Gong - představení Lakomá Barka (225,- Kč)

5.10. Natáčení dokumentu o třídě (150,- Kč)

25.10. Studio Karavana  v polydomě

29.-30.10. Podzimní prázdniny

v průběhu října pro zájemce Logická olympiáda

LISTOPAD

16.11. návštěva Národního muzea s lektorovaným programem Rekordmani zvířecí říše (cena 80,-Kč + MHD)

od 20.11. třídní schůzky

PROSINEC

5.12. návštěva svíčkárny v Šestajovicích s výrobou vánočního dárku (75,- Kč + bus)

19.12. Vánoční výstava

21.12. Vánoční besídka

22.12.-2.1. Vánoční prázdniny

LEDEN

6.1. Tři králové

od 15.1. třídní schůzky

23.1. Toulcův dvůr - Cesta ke chlebu (90,- Kč + bus)

24.1. návštěva Mořského světa s programem Žralok (135,- Kč + MHD)

31.1. Hudební program v polydomě (45,- Kč), vysvědčení

ÚNOR

1.2. pololetní prázdniny

16.2. Masopust

        Keltské muzeum Dolní Břežany - program Pravěk (100,- Kč + MHD)

        Recitační soutěž

25.2.-3.3. Jarní prázdniny

BŘEZEN

22.3. Den otevřených dveří

29.3. Návštěva Hrusic s programem o J.Ladovi

DUBEN

7.4. Morena

od 8.4. třídní schůzky

10.4. zápis do 1.tříd

16.4. sběr papíru + 17.4. ráno

18.4.-22.4. Velikonoční prázdniny

26.4. Kouzelník ve škole

KVĚTEN

2.-3.5. ředitelské volno

6.-7.5. ředitelské volno

ČERVEN

od 11.6. třídní schůzky

28.6. vysvědčení, pouze 1 hodina

 

 

INFORMACE K PŘEDMĚTŮM A STRÁNKY K PROCVIČOVÁNÍ

 

https://www.matika.in/cs/ 

https://www.umimematiku.cz/

http://matematika.hrou.cz/

https://www.vcelka.cz/cs/ diagnostika čtení a následné procvičování čtení zábavnou formou

http://www.ctenipomaha.cz/ seznam doporučené literatury pro děti, navíc za každou přečtenou knížku a správně vyplněný test získáváte 50 Kč na charitu podle vašeho výběru.

www.skolakov.eu (výborná cvičení na vyjmenovaná slova)

http://www.onlinecviceni.cz/exc/list_sel_topics.php 

http://www.rysava.websnadno.cz/ tady si můžete procvičovat všechny předměty

ČJ - WWW.umimecesky.cz

 

DÍLNA PSANÍ

Děti dostaly za úkol pokusit se spojit vyprávění s prvky popisu. Mohly si vybrat jakékoli zvíře (ať reálné nebo vymyšlené) a vymyslet s ním zajímavý příběh tak, aby v něm zazněl i popis onoho tvora. Jak si s tím někteří poradili?:

 

Nejlepší pes na světě

Nedávno se narodil pes jménem Bessi. Byl to roztomilý pes a hlavně bílý knírač. Když jí byly 3 roky, už to nebylo štěňátko, ale obr, co se jen válí. Když jsem šla s Bessi na procházku do lesa, tak se poprala s liškou. S babičkou jsme pak jely na kliniku a tam nám řekli, že Bessi musí odpočívat. Bylo mi smutno, neměla jsem si s kým hrát. Za měsíc se jí to spravilo a Bessi byla zase volná.

(Vicky M.)

Gina a narozeniny

Samotná Ginečka byla v pelíšku a měla narozeniny a pozvala na ně Báru, Sendy a Edu. Ale Sendy v ulici byla nová, tak jí Gina napsala na pozvánku, jak vypadá: "Mám černá ouška a černý čumáček, ale očička mám hnědá. Oslava se koná v úterý 20.30.2018 ve Zvoli, v té a té ulici." Nastalo úterý a pak se zjistilo, že jsou všichni sousedi, i nová Sendy. Všichni k Gině přišli a dali jí hezké dárky a pěkně si to užili.

(Štěpán G.)

Kočka Britny

Ahoj děti, já se jmenuju Britny. Bydlím na ostrově s mojí nejlepší kamarádkou na celém světě, s Taylor Swift. Je to zpěvačka. Jednou se mnou šla na procházku do zahrady. Taylor mi řekla: "Ty moje bílá kočičko, ty máš růžovoučký nosík a ouška. Ty jsi ta nejroztomilejší kočička..." A hladila mě při tom. Tak na to pořád vzpomínám. Jednou si mě vzala dokonce do letadla, letěly jsme z Anglie do Itálie. Tam jsme přistály, byla tam snad miliarda lidí. Taylor zazpívala svou píseň a pak jsme letěly zase zpět do Anglie.

(Sophie S.)

Ztracený pejsek

Byla panička, která měla pejska. Jmenoval se Bajík a ta panička s ním chodila ven, házela mu klacíky. Při jedné procházce pes uviděl králíka a běžel za ním, králík zaběhl do lesa. Bajík neviděl cestu ven a přišla noc. Panička na něj volala: "Stůj, stůj! Kde jsi? Kde jsi?" Druhý den ho šla hledat, ale nenašla ho. Proto jela za policií: "Prosím, najděte mi mého pejska!" Policista jí řekl: "Ano, pokusíme se, ale jak vypadá?" "Byl celý černý a malý, jmenoval se Bajík, dám Vám jeho fotku", odpověděla panička. Policista pejska po pár hodinách našel a přivedl zpět k paní. Byla moc šťastná a děkovala mu.

(Verča M.)

Psí fotbal

Žil byl jeden pes, který se jmenoval Adam. Byl to šťastný pes, přál si, aby hrál fotbal. Byl docela malý, měl bílou srst a hnědé fleky. Zkoušel se dostat do týmu, ale nikdy ho nevzali. Ale jednou se propadl ledem, dusil se, ale voda byla zázračná, psa vytáhla nad hladinu. Adam měl divný pocit, jako kdyby mu ta voda dodala energii a říkala mu, ať jde do týmu. Pes jí poslechl. Zkoušel to znovu a znovu a povedlo se. Měli první zápas a vyhráli.

(Adam V.)

Mirkův pes Eddy

Byl jeden nešťastný člověk jménem Miroslav Kypta. Ten měl jednoho černého a nemocného psa jménem Gaston. A ten za nedalekou dobu umřel. Už hrozně dlouhou dobu je Mirek bez psa. Tak si řekl: "Koupím si psa a hotovo!" Tak Mirek zajel do útulku a koupil si malého černobílého psa jménem Eddy. A od té doby, co má Mirek Eddyho, už žije šťastně až do smrti.

(Vojta M.)

Kočka a pes (kočkopes?)

Byl jednou jeden pes. Ten pes byl pořád nespokojený, stěžoval si a stěžoval: "Kéž bych byl kočka. Vždyť jsem jen malý hnědý neschopný pes." A také tu byla mourovatá kočka, která si strašně přála být pes. Stěžovala si: "Ach jo, jsem kočka, která loví myši a pije mléko. Takový pes má život veselý." A tak se jednou ti dva potkali a začali se seznamovat: "Mňau, jak se jmenuješ?" Pes naštvaně odpověděl: "Jsem Rex. A ty?" "Já jsem kočka Micka a jsem strašně nespokojená. Chtěla bych...." A tak si ti dva na sebe stěžovali a nadávali. Když byli v tom nejlepším, procházeli okolo zvláštního stromu. Vtom se oba dva rozzářili jasnou září a stal se zázrak. Oba se do sebe spojili a vzniklo z toho tohle: přední nohy a hlava byly kočičí a ocas se zadníma nohama byl psí. Nikdo neví, jestli jsou tak šťastní, ale po té proměně je už nikdy nikdo neviděl.

(Terezka M.)

Páníček a pes Pudl

Já jsem obyčejný pes a jmenuji se Pudl. Mám hodného páníčka jménem Jack. Můj páníček Jack je hodně bohatý. Každý den mi dává granule Sparks. Jsou strašně dobré a jsou skoro nejlepší, protože by je každý pes chtěl. Jednoho dne jsem ale nedostal ty granule Sparks. Hodně jsem se divil. Chtěl jsem se ho zeptat:"Proč?", jenomže jsem místo toho jen štěkl. Jack mi řekl: "Co se děje?" Já jsem svou misku odšoupl a štěkl jsem. Páníček to pochopil a pověděl mi, co se děje. Dozvěděl jsem se, že jeho firma zkrachovala. O den později ho vyrazili. Neměli jsme dost peněz na daně. Takže jsme museli strávit dva měsíce na ulici. Bylo to strašný. Můj páníček Jack hledal v popelnicích nějaké jídlo a pití. K obědu jsme měli zbytky jídla a k pití jsme měli vodu z pramenu na náměstí jménem Slunečné. Za dva měsíce si zase Jack našel práci a byli jsme zase bohatí. 

(Honzík Š.)

 

ČTENÍ

 

Děti si v průběhu roku vyberou a povinně přečtou 3 knihy dle vlastního výběru - zvolte prosím knihy s tématikou uvedenou v čtenářském deníku (ideálně každou knihu s jiným tématem), kde pro inspiraci bude i seznam literatury, z které můžete (a nemusíte :o)) vybírat. Pokud děti přečtou v průběhu roku více knih, budu ráda. Každou knihu zapíší do čtenářských listů, které obdrží a které budou také součástí hodnocení předmětu Český jazyk a literatura.

Závazné termíny pro odevzdání jsou: KONEC LISTOPADU 2018 (1.kniha), KONEC BŘEZNA 2019 (2.kniha) a KONEC ČERVNA 2019 (3.kniha). Čtenářský deník mohou děti samozřejmě také odevzdat kdykoli předtím.

Témata pro výběr literatury:

- pohádka

- pověst, báje, legenda

- příběhová próza ze života dětí

- próza s dívčí hrdinkou

- dobrodružná a historická literatura

- próza s přírodní tématikou 

- báseň

Během celého letošního školního roku čeká čtvrťáky také celoroční čtenářský projekt Cesta na ostrov čtenáře. V rámci tohoto projektu se
seznámí s některými základními literárními žánry pro děti, s jejich znaky a hlavními představiteli. V souvislosti s tímto projektem budeme také absolvovat každý měsíc nějakou zážitkou akci nebo výlet. Témata jsou zhruba následující:
Září – z pohádky do pohádky: Lidové pohádky a jejich znaky (Výlet na pohádkový zámek Staré Hrady)
Říjen -  Autorská pohádka (Divadlo Gong Lakomá Barka)
Listopad – Bajky (návštěva Národního muzea s lektorovaným programem Rekordmani zvířecí říše a zvířecí rarity)
Prosinec  - Vánoční a sváteční téma (návštěva svíčkárny v Šestajovicích s výrobou vánočního dárku)
Leden – Andersen, Lindgrenová (Mořský svět v Praze - program Žralok)
Únor – Pravěk (Dolní Břežany, keltské muzeum a program o pravěku)
Březen- Lada  (Návštěva Hrusic, prohlídka muzea s průvodcem a výtvarným programem)
Duben- Čáry a kouzla (Kouzelník ve škole)
Květen, červen – Dobrodružná literatura (v rámci švp v květnu nebo v červnu zažijeme a vymyslíme určitě nějaké dobrodružství nebo dobrodružnou výpravu :o))
 

Go to top