Přihlášení

NOVÉ

Nejbližší plánované akce:

16.11. Národní muzeum 80,- Kč a doprava 46,- Kč. S sebou svačinu, kapesné. Odjezd po 8:00, předpokládaný návrat 12:40 nebo 13:15 (budeme se snažit o ten dřívější návrat).

20.11. Třídní schůzky od 17:00

 

 

Zálohu na švp (1 000,- Kč) je nutné zaplatit do konce roku 2018. Děkuji. HŠ

 

MATEMATIKA - pravidelně každý pátek budeme mít geometrii. Zkontrolujte prosím, zda jsou všechny rýsovací potřeby v pořádku.

 

INFORMACE PRO MARODY v týdnu od 14.11.

ČJ - vyjmenovaná slova po M, opakování B-M (PS do str.26)

MT - do str.44

Př - ekosystém les (pročíst lesní patra)

Vl - měřítko mapy (naučit)

SEZNAM POMŮCEK NA VV

 • vodové barvy - anilinky
 • temperové barvy
 • paletu
 • štětce kulaté i ploché - větší i menší velikosti
 • kelímek na vodu
 • hadřík
 • podložka na lavici (stačí rozstříhnutá igelitka nebo igel.ubrus)
 • halena, zástěra nebo staré triko
 • pastelky 
 • fixy
 • voskovky
 • nůžky 
 • lepidlo v tyčince KORES nebo HERKULES

  Dále budou děti potřebovat:
 • kvalitní kružítko (ráda se rozpadávají, věnujte proto prosím jejich výběru větší pozornost)
 • pravítko (cca 30 cm) a trojúhelník s ryskou
 • tužka na rýsování č.3, na kreslení č.1 a 2
 • ořezávátko
 • guma
 • pero
 • obaly na sešity - zakoupíte až po jejich obdržení

 

PLÁNOVANÉ AKCE V PRŮBĚHU ROKU

LISTOPAD

1.11. divadlo Gong (Záhada hlavolamu) (220,- Kč)

8.11. exkurze do České televize (cena pouze za MHD)

9.11. vítání paní Zimy

16.11. návštěva Národního muzea s lektorovaným programem Rekordmani zvířecí říše (cena 80,-Kč + MHD)

od 20.11. třídní schůzky od 17:00

30.11. focení na Vánoce

PROSINEC

5.12. návštěva svíčkárny v Šestajovicích s výrobou vánočního dárku (75,- Kč + bus)

19.12. Vánoční výstava

21.12. Vánoční besídka

22.12.-2.1. Vánoční prázdniny

LEDEN

6.1. Tři králové

od 15.1. třídní schůzky

23.1. Toulcův dvůr - Cesta ke chlebu (90,- Kč + bus)

24.1. návštěva Mořského světa s programem Žralok (135,- Kč + MHD)

31.1. Hudební program v polydomě (45,- Kč), vysvědčení

ÚNOR

1.2. pololetní prázdniny

16.2. Masopust

        Keltské muzeum Dolní Břežany - program Pravěk (100,- Kč + MHD)

        Recitační soutěž

25.2.-3.3. Jarní prázdniny

BŘEZEN

22.3. Den otevřených dveří

29.3. Návštěva Hrusic s programem o J.Ladovi

DUBEN

7.4. Morena

od 8.4. třídní schůzky

10.4. zápis do 1.tříd

16.4. sběr papíru + 17.4. ráno

18.4.-22.4. Velikonoční prázdniny

26.4. Kouzelník ve škole

KVĚTEN

2.-3.5. ředitelské volno

6.-7.5. ředitelské volno

ČERVEN

od 11.6. třídní schůzky

28.6. vysvědčení, pouze 1 hodina

 

 

INFORMACE K PŘEDMĚTŮM A STRÁNKY K PROCVIČOVÁNÍ

 

https://www.matika.in/cs/ 

https://www.umimematiku.cz/

http://matematika.hrou.cz/

https://www.vcelka.cz/cs/ diagnostika čtení a následné procvičování čtení zábavnou formou

http://www.ctenipomaha.cz/ seznam doporučené literatury pro děti, navíc za každou přečtenou knížku a správně vyplněný test získáváte 50 Kč na charitu podle vašeho výběru.

www.skolakov.eu (výborná cvičení na vyjmenovaná slova)

http://www.onlinecviceni.cz/exc/list_sel_topics.php 

http://www.rysava.websnadno.cz/ tady si můžete procvičovat všechny předměty

ČJ - WWW.umimecesky.cz

 

DÍLNA PSANÍ

Protože jsme v září probírali lidovou pohádku, pokusily se děti vytvořit nějakou svou, nebo alespoň pohádku s prvky lidových pohádek :o) Zde jsou některá dílka....

 

Mokrá pohádka aneb Honzík v rybí říši

Kdysi dávno v jedné malé vesničce, žil jednou jeden chlapec. Tenhle chlapec, Honzík se jmenoval, měl maminku, tatínka a malou roztrhanou chalupu. Honzík se za celé své dětství nenaučil ničemu jinému než rybaření. Když byl velký, řekl jednou otci: "Otče, už jsem dospělý.Půjdu tedy do světa." Otec proti tomu nic neměl, matka taky ne, tak si vzal prut síť váček s buchtami a šel. Přišel do velkého města a tam viděl všude černou. Černě natřené domy, lidé chodili v černém. Viděl také plakáty, na kterých bylo napsáno: Království a princeznu za její nalezení. Ale to ho nezajímalo. Chtěl tam, kam chtěl. Šel ještě dlouho než našel to, co potřeboval, velké lesklé jezero.Postavil si malý přístřešek, dal tam vak s buchtami a šel k vodě. Nejdřív si sedl na kraj jezera. Chvíli tam jen tak seděl, ale pořád nic. Potom si řekl: "Půjdu kus do vody, třeba to tam bude lepší." Udělal dva kroky do vody a.... stala se z něj malá rybička. Protože Honza nevěděl, co má dělat, dostal se na hloubku a plaval dál. Chvíli tak plaval, ale potom spatřil, jak větší houfec ryb míří někam, neznámo kam. Vydal se tedy za nimi. Po nějaké době připluly k bráně. Honza (rybka) vplul dovnitř. Nad ním se tyčil obrovský trůn, na kterém seděla královna ryb. Pokynula ploutví a říká: "Honzo, omlouvám se, že jsem tě proměnila v rybu a že jsem tě sem vtáhla. Ale musela jsem, takový už je tu zákon ryb. A podle toho zákona bych tě teď měla učinit králem tohoto jezera." Honza se podivil a říká: "V tom případě Vy jste ale taky nebyla ryba!" Královna zavrtěla hlavou a řekla: "Ne, ne, já jsem byla princezna. Šli jsme jednou s rodiči na procházku. Došli jsme až k tomuto jezeru. Chtěla jsem si jít hrát kousek do vody, jenže jak jsem do ní vkročila, stala se ze mne ryba a tehdejší král mě učinil novou královnou." Honza kýval hlavou a ptá se: "A mohl bych Vás vysvobodit?" "Ano, tím že nějakého člověka stáhneš pod vodu." Potom jen přikývl a odplaval.

O tři dny později k jezeru přišel malý chlapec. Měl s sebou lodičku a chtěl si jít hrát. Když ho Honza spatřil, bylo mu ho líto. Doplul za královnou a vše jí podrobně vysvětlil. Královna chvíli přemýšlela a potom povídá: "Mám jeden dobrý nápad." Honzík se podivil: "Hm, a jaký?" "Porušíme zákon ryb." Honzík se nejprve zalekl, ale potom ho královna uklidnila: "Sesadím se z trůnu a jednodušše nechám poddanými volit nového krále." Královna pozvala na vyvýšené podium ryby, které na ni mávaly ploutvičkami. Dala jim pár otázek a ty, které na ně správně odpověděly, tam zůstaly. Zbytek odplul dolů. Potom královna dala zvolit jednoho, kterému předala korunu a žezlo. Nový král je vyprovodil zpět...a tím to vlastně končí. I když nebudu předbíhat, pohádku vám dovyprávím celou. Tak tedy: Honza s princeznou došli do království. Když chtěli jít dovnitř, hradní stráž je nechtěla pustit. Nakonec svolili a pustili je. Když princezna otevřela dveře, král s královnou k ní přiběhli a objali jí. Vždyť taky proč ne? 13 dlouhých let ji neviděli. No a pak, podle slibu, který král dal, byla velká svatba, která trvala 7 dní a 7 nocí. A nakonec se Honzík stejně trůnu nevyhnul. Stal se z něj král a z princezny královna. No a teď už je to skoro konec. Teď už vám jen řeknu, že v jezeře to dopadlo dobře, tamějšího krále všichni měli rádi a teď už je to opravdu konec. 

(Terezka M.)

O rytíři Jakubovi

Jednoho dne byla na království velká oslava. Ale v noci, když už všichni spali, tak princeznu unesl drak. Král řekl rytířovi Jakubovi, že když ji najde, dostane půl království a princeznu za ženu. Jakub řekl: "Tak jo, dejte mi koně a já princeznu zachráním!" Tak mu dali koně a jel přes hory, přes doly, až uviděl hrad a princeznu za oknem. Jakub už věděl, že je to ona, tak vylezl nahoru, zabil draka, princeznu odvezl a byla svatba. Tak žili šťastně až do smrti.

(Marek)

O Aře

Žila byla jednou jedna fena jménem Ara. A té se všichni smáli, že má takové jméno. A tak se Ara rozhodla, že půjde za Měsíčkem. Snad jí pomůže. Šla přes hory, přes doly, později došla k velké hoře. Ta hora byla celá zlatá a na vrchu té skály byl Měsíc. Ara vyšla až k němu, vše mu řekla a on jí poradil, ať se přejmenuje. A tak se z Ary stala Dita. A Ditě se už nikdo nesmál.

(Linda)

Smrt kouzelníkovi

Žil byl princ a jmenoval se Jan.Král řekl Janovi, že jestli si chce vzít za ženu princeznu, musí prolézt pasti a tak dál. Jan dostal na výběr tři princezny: První se jmenovala Anička a měla ráda zpěv. Druhá se jmenovala Lucka, ta uměla prát prádlo a nebyla líná. Třetí se jmenovala Terezka, ta byla sportovní typ. Princ si vybral Terezku. Přišel k hradu a viděl žebřík, ale byl rozbitý. Vypil lektvar křídel a měl ta křídla na třicet vteřin. Princeznu zachránil v nejvyšším patře. Viděl tam Terezku a řekl: "Tady jsem!" Za princem se náhle otevřely dveře, Terezka zařvala: "Pozor!", ale prince už nezachránila, byl tam kouzelník a prince bodl. Terezka vytáhla nůž z princovy páteře a píchla jím do břicha kouzelníka. Terka vytáhla z kapsy Jana živou vodu, polila Jana, ten se probudil a žili šťastně až navěky.

(Hynek)

Království králíků

Za devatero horami a devatero řekami bylo jedno velké království, které sousedilo s královstvím čertů. To království nebylo obyčejné království, bylo králičí. V tom království byl král a královna s princem. Žili šťastně až do chvíle, kdy jim došly mrkve a ostatní jídlo a pití. Museli jít tedy na lov do čertovy kuchyně. Lov byl nebezpečný, hlavně kvůli čertům. Lucifer, nejvyšší čert, oznámil, že viděl tři králíky. Nařídil všem hlídat království čertů. Králící přesto vyšli na lov, všichni se během něj bohužel zranili kromě královny. Lucifer už věděl, že jeden králík tam ještě nebyl a tak všichni čerti čekali v kuchyni. Královna byla chytrá a šla přímo do spíže a ne přes kuchyni. Pak šla do lékárničky ošetřit své poddané a krále s princem. Dala jim jídlo, co přinesla ze spíže a zachránila je. Ve svém království žili šťastně až do smrti.

(Amálka)

A ještě jeden velmi podařený bonus z minulého roku, který jsem nestihla dát na naše stránky, ačkoli vykazuje znaky spíše autorské pohádky :o).....

Popletená pohádka

Určitě znáte pohádku O pejskovi a kočičce, kteří se spolu přátelili jako lidi. Také víte, že kočička byla bílá jako hedvábí a pejsek že měl drsné chloupky jako kartáč. Ale jednou se pan Čapek rozhodl, že by si od psaní měl na chvilku odpočinout. A pejsek s kočičkou si řekli, že už je nebaví hrát v pohádce a že by měli dělat něco jiného. Tak se ti tři domluvili, že si vymění role. Že pan Čapek si zahraje v pohádce, kterou pejsek s kočičkou napíšou. Tak si tedy poslechněte, co napsali:

Byl jednou jeden pan Čapek, který měl maminku a babičku. Jednoho dne maminka synkovi povídá: "Tvoje babička má svátek a ty jí doneseš dárek, protože já dnes nemám čas." A tak chlapeček šel. Cestou ale zapomněl, že na rozcestí se má vydat pravou cestou. Takže když přišel na rozcestí, vydal se doleva. Maminka dobře věděla, proč svému chlapci říkala, aby šel doprava. Na levé cestě totiž řádili vlci. A tak malý pan Čapek šel a nic nevěděl. A najednou....z křoví vyskočil vlk a v mžiku pana Čapka sežral. Po chvilce se ale vlkovi udělalo špatně a tak si zavolal záchranku. V nemocnici mu břicho odoperovali a co se nestalo. Když vlkovi břicho rozřízli, narazili na pana Čapka. Potom panu Čapkovi udělali kontrolu, jestli se v břiše nepoškodil. A když zjistili že ne, malého chlapce propustili. Pan Čapek potom se svou maminkou vyrazili popřát. A co se stalo s vlkem? Nikdo neví. Mnozí si myslí, že když mu sešili břicho, že ho šoupli za mříže nebo tak něco. 

"Kočičko, není to takové, jaké jsem si představoval!", povídá pejsek. "Hmmmm, taky jsem čekala, že to bude lehčí!"  "A navíc se mi už stýská po hraní!", dodal pejsek. A tak se stalo, že za pejskem a kočičkou přišel pan Čapek, kterého nebavilo hrát v pohádce. Tak si opět vyměnili role. A bylo to dobré rozhodnutí. Od té doby už si role nevyměnili.

(Terezka M)

ČTENÍ

 

Děti si v průběhu roku vyberou a povinně přečtou 3 knihy dle vlastního výběru - zvolte prosím knihy s tématikou uvedenou v čtenářském deníku (ideálně každou knihu s jiným tématem), kde pro inspiraci bude i seznam literatury, z které můžete (a nemusíte :o)) vybírat. Pokud děti přečtou v průběhu roku více knih, budu ráda. Každou knihu zapíší do čtenářských listů, které obdrží a které budou také součástí hodnocení předmětu Český jazyk a literatura.

Závazné termíny pro odevzdání jsou: KONEC LISTOPADU 2018 (1.kniha), KONEC BŘEZNA 2019 (2.kniha) a KONEC ČERVNA 2019 (3.kniha). Čtenářský deník mohou děti samozřejmě také odevzdat kdykoli předtím.

Témata pro výběr literatury:

- pohádka

- pověst, báje, legenda

- příběhová próza ze života dětí

- próza s dívčí hrdinkou

- dobrodružná a historická literatura

- próza s přírodní tématikou 

- báseň

Během celého letošního školního roku čeká čtvrťáky také celoroční čtenářský projekt Cesta na ostrov čtenáře. V rámci tohoto projektu se
seznámí s některými základními literárními žánry pro děti, s jejich znaky a hlavními představiteli. V souvislosti s tímto projektem budeme také absolvovat každý měsíc nějakou zážitkou akci nebo výlet. Témata jsou zhruba následující:
Září – z pohádky do pohádky: Lidové pohádky a jejich znaky (Výlet na pohádkový zámek Staré Hrady)
Říjen -  Autorská pohádka (Divadlo Gong Lakomá Barka)
Listopad – Bajky (návštěva Národního muzea s lektorovaným programem Rekordmani zvířecí říše a zvířecí rarity)
Prosinec  - Vánoční a sváteční téma (návštěva svíčkárny v Šestajovicích s výrobou vánočního dárku)
Leden – Andersen, Lindgrenová (Mořský svět v Praze - program Žralok)
Únor – Pravěk (Dolní Břežany, keltské muzeum a program o pravěku)
Březen- Lada  (Návštěva Hrusic, prohlídka muzea s průvodcem a výtvarným programem)
Duben- Čáry a kouzla (Kouzelník ve škole)
Květen, červen – Dobrodružná literatura (v rámci švp v květnu nebo v červnu zažijeme a vymyslíme určitě nějaké dobrodružství nebo dobrodružnou výpravu :o))
 

Go to top